هفتاد و سه » چند تا نقد

چند تا نقد

در ادامه بحثی که تو گروه در گرفته من فقط میخوام چند تا ادعا رو از یه منظر دیگه نقد کنم.

۱- بهرام میگه که اگه نصف بعلاوه یک نفر از مردم یه کشور ( یا منطقه) بخوان که مستقل بشن، هیچ مشکلی در این زمینه وجود نداره: (طبق تمام مفاهیم و قوانین بین المللی و انسانی حق با این مردم است). خب به ظاهر مشکلی نیست و مبانی دموکراسی رعایت شده. اما به نظر من چند تا مشکل اینجا پیش میاد:
اول اینکه (ایده از بحث با نیما راجع به اسپم میاد) یکی از مشکلاتی که به دموکراسی وارده اینه که اگه پنجاه و یک درصد از مردم بخوان به چهل و نه درصد دیگه زور بگن یا حقوقشون رو زیر پا بذارن چه اتفاقی میافته؟ آیا هنوز اون دموکراسی معتبره؟ فکر کنم مثالهای خیلی زیادی از تبدیل دموکراسی به رژیمهای فاشیست و سرکوبگر و … وجود داره. به نظرم یه خورده باید از تعصبمون به دموکراسی با در نظر گرفتن این حقیقت کم کنیم. البته این به معنی عملکرد بهتر آلترناتیوهای دموکراسی تو حکومت کردن نیست.
دوم اینکه این دموکراسی با یه دموکراسی دیگه در تضاده و اون دموکراسی ایه که مثلا تو کشور وجود داره و اکثر مردم کشور نمیخوان که این اتفاق بیفته. یا مثلا دموکراسی ای که توی یه شهر یا ده از این کشور جویای استقلال وجود داره و مردم اون شهر نمیخوان که جزء این کشور جدید باشن یا موارد مشابه. آیا به نظرت میشه با بلدوزر زد و خونه و دهشون رو خراب کرد؟
خلاصه به نظرم میاد که چیزی ورای دموکراسی لازمه برای تشکیل حکومت جدید. اگه یادت باشه احمدی نژاد هم معتقده که دموکراسی اونجا اجرا نمیشه.

۲-البته مساله فلسطین و اسراییل به روایت ویکیپدیا از این پیچیده تره، چون از یه طرف قبلش (منظورم بلافاصله قبل از تشکیل اون کشورهاست) کشوری وجود نداشته و حکمران از انگلیس تعیین میشده (قبلش هم که جزء امپراتوری عثمانی بوده و فکر میکنم قاعدتا قبلش هم باید جزء حکومت خلفای عباسی بوده باشه ( البته مطمئن نیستم این رو)). از یه طرف دیگه بعضی از زمینها فروخته میشه اما جمعیتی حاضر نبودن بیان اونجا، به خاطر همین به طور سیستماتیک (با اتوبوس!!) ادم میارن که جمعیت تشکیل بدن (حالا ضد ارزش بودن این هم جای بحث داره). از یه طرف دیگه کلی کارهای وحشتناک تو این مدت انجام شده (رجوع بشه به کارتونهای حنظله که بیشترشون هیچ ربطی به اسلام نداره و حق آدمها رو داره توش بیان میکنه).

۳- علی توی مقاله اش راجع به اینکه وطن پرستی ایرانی کار خوبی نیست میگه:
این طیفی که ما در ایران با این تعریف خاص ایران ساخته ایم، با ما چه کرده که غالب آن ها که رفته اند یا می روند را طیفی تشکیل می دهند که مخالف نظام هستند.
راستش تا حدی به نظر میاد که وطن دوستی یا پرستی ایرانی یه کم افراطیه و به قول یکی از دوستان (که به نظریه توطئه معتقد بود) شاید اصلا توطئه باشه برای جدا کردن کشورهای منطقه از هم، اما نسبت دادن رفتن افراد به تفکرات این طیف به نظرم یه کم سیاه و سفید کردن قضیه است. تو طیف مقابل نظر علی کسایی هستن که معتقد به اینند که یه جور آپارتاید اسلامی تو کشور به وجود اومده که امکان کار موثر رو از کسایی که جور دیگه فکر میکنن گرفته. شاید این رفتن و اون مخالفتهایی که گفتی عکس العملی به این عمل باشه (البته منظورم توجیه یا تخطئه این عمل نیست و فقط تحلیلشه). به نظرم حکم کلی دادن در این مورد یه کم سخته.

۴- مجید راجع به این ادعا که منافع جمهوری اسلامی ایران اینه که تو اون منطقه فعال باشه گفته:
اما مغلطه از اینجاست که اساسا تعریف نمی‌کنند در حالی که هزار کار روی زمین داشتیم چه لزومی به باز کردن این جبهه بود تا با کله گنده‌های دنیا نابالغانه درگیر بشویم
البته سوال خوبیه که دو تا جواب میتونه داشته باشه: یکی این که این کارمون هم به کارهای دیگه مون میاد و به جای اینکه کارهای مهمتر رو انجام بدیم داریم کارهای غیر مهمتر رو انجام میدیم.
بعد هم اینکه اگه به اون نظریه معتقد باشیم، همون طور که خودت بعدش گفتی شاید واقعا این کار، کارآمد تره برای حفظ نظام جمهوری اسلامی ایران ( به دلیل اینکه مساله حفظ نظام اهم اموره و نه هزار تا کار دیگه ای که روی زمینه)
ضمنا فراموش نکن که طیف دیگه ای هم هستن که از دید اون طیف، درگیر شدن نابالغانه با کله گنده های دنیا از هزار تا کار روی زمین داشتمون مهمتره. مساله اینجاست که احتمالا کانتکستی که توش سعی میکنیم مساله رو بسنجیم، پارادایم منافع ملیه، اما اونها منافع دنیای اسلام رو میسنجن.
من البته قصد دفاع یا تخطئه کسی رو ندارم اما به نظرم مهمه که ببینیم ادمها از چه زاویه دیدی دارن به مساله نگاه میکنن و اونوقت نقدمون رو وارد کنیم که امکان گفتگو وجود داشته باشه. به نظرم هم اینکه طرف مقابل زبان گفت و گو نمیفهمه و ما هم باید رفتار متقابل داشته باشیم فقط باعث تضعیف استدلال یا نقد خودمون میشه.

۵- مساله اصلی بحث البته شعار معروف بود که شاید موضوع یه پست دیگه بشه ( بذار ببینیم چقدر نظارت استصوابی رو این پست وارد میشه!!).
فعلا
کامبیزیک نظر بگذارید